- Statut
- Szkolny Program wychowawczo - profilaktyczny 2024 - 2025
- Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla przedszkoli oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego
- Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkól podstawowych
- System Doradztwa zawodowego 2024-2025
- Procedury udzielania PPP
- Standardy ochrony małoletnich SP Turza Mała 2024
- Procedury postepowania z uczniem trudnym
Szkolny Program wychowawczo - profilaktyczny 2024 - 2025
„Wymagajcie od siebie nawet gdyby od Was nikt nie wymagał”
/ Jan Paweł II/
SZKOLNY PROGRAM
WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TURZY MAŁEJ
-Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
-Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
-Konwencja o Prawach Dziecka
-Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii
-Karta Nauczyciela
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
-Statut Szkoły Podstawowej w Turzy Małej
-Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022r w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022r., poz. 645 ze zm.)WPROWADZENIE
Program zawiera oddziaływania wychowawcze i profilaktyczne w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w ich prawidłowym rozwoju oraz zapobiega i przeciwdziała zachowaniom problemowym.
Nauczyciele wspomagają rodziców we wszechstronnym i harmonijnym rozwoju dzieci. Uczniowie akceptują siebie i wykazują empatię w stosunku do innych.
WYCHOWANIE - wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności musi uwzględniać wolę rodziców, ale także i państwa, do którego obowiązków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania.
Jest to również wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.
PROFILAKTYKA -proces zapobiegania niepożądanym zjawiskom, wspomaganie człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu. Promowanie zjawisk alternatywnych w stosunku do tych, które próbuje się wyeliminować.
Program wychowawczo-profilaktyczny uwzględnia wnioski z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wychowawczych i środowiskowych społeczności szkolnej. Zawiera całościowe oddziaływania wychowawcze wraz z uzupełniającymi działaniami profilaktycznymi w zależności od potrzeb uczniów – zarówno w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w prawidłowym rozwoju, jak i zapobiegania i przeciwdziałania zachowaniom problemowym.
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
- ewaluację ubiegłorocznego programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2023/2024
- dotychczasowe doświadczenia szkoły;
- zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku;
- problematykę edukacji dla bezpieczeństwa, w tym ratownictwo medyczne;
- ustalenie zakresu treści nauczania i liczby godzin zajęć poszczególnych przedmiotów, umożliwiających nauczycielom rozwijanie umiejętności pracy zespołowej uczniów, rozwiązywanie problemów i realizację programów edukacyjnych;
- działania związane z miejscami ważnymi dla pamięci narodowej, formami upamiętniania postaci wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodowymi i symbolami państwowymi;
- wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i europejskiej, przywiązania do historii i tradycji narodowych,
- przygotowanie i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat;
- wychowanie dzieci i młodzieży w duchu tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka;
- kształtowanie postawy szacunku dla środowiska przyrodniczego, w tym upowszechnianie wiedzy o zasadach zrównoważonego rozwoju, motywacji do działań na rzecz ochrony środowiska, rozwijanie zainteresowania ekologią;
- kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, stosowania profilaktyki.
MISJA SZKOŁY
Działamy po to aby nasi:
Uczniowie: byli przygotowani do nauki, przezwyciężali bariery emocjonalne, byli tolerancyjni na inne rasy i kultury, wykazywali sie zaradnością, byli wrażliwi ekologicznie i humanitarnie; umieli radzić sobie w sytuacjach trudnych, stosować wiedzę w praktyce, odróżniali dobro od zła, realizowali swoje marzenia, zasady i wartości oraz swoje możliwości.
Rodzice: Byli zadowoleni z wyników nauczania, realizacji zadań szkoły, wspomagali nasza prace dydaktyczną i wychowawczą, uczestniczyli w jej życiu.
Nauczyciele: nauczyli uczenia się, sprzyjali rozwojowi osobowości ucznia, rozwijali samodzielność, przedsiębiorczość, i poczucie odpowiedzialności ucznia, kształcili obywateli Europy, nauczyli ogólnej kultury, rozwijali poczucie solidarności, opiekowali się uczniem trudnym, przygotowywali uczniów do dalszej nauki, uczyli krytycyzmu wobec negatywnych wzorców proponowanych przez środki masowego przekazu i rówieśników.
WIZJA SZKOŁY
Szkoła Podstawowa w Turzy Małej jest szkołą przyjazną , bezpieczną i promującą zdrowy styl życia. Pielęgnuje i rozwija dziedzictwo kulturowe w regionie. Pamięta o przeszłości. Panuje w niej klimat sprzyjający twórczej pracy uczniów i nauczycieli. Kształtuje ona ucznia szanującego innych, odpowiedzialnego i świadomie podejmującego decyzje. Uczeń chce i potrafi się uczyć. Szkoła uwzględnia potrzeby i możliwości uczniów, rozwija ich uzdolnienia i zainteresowania .W działaniach na rzecz wszechstronnego rozwoju dziecka współpracuje z rodziną, instytucjami i środowiskiem lokalnym.
MODEL ABSOLWENTA
Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Absolwent jest człowiekiem:
• świadomym swych praw i obowiązków , posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;
- aktywnym , twórczym, ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania, chętnie gromadzi różne wiadomości;
- szanującym godność innych osób, nie stosuje przemocy, nie wyśmiewa się ze słabszych;
- obowiązkowym i punktualnym, dotrzymującym terminów, sprawnie planującym swoje zajęcia, szanującym czas swój i innych;
- uczciwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;
- wrażliwym na piękno, dbającym o własny rozwój duchowy, szanującym dorobek ludzkości w dziedzinie kultury i sztuki;
• dbającym o zdrowie i kondycję fizyczną oraz świadomym ich zależności od stanu środowiska naturalnego.
6. WARTOŚCI WAŻNE DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ
- szacunek;
- godność;
- patriotyzm;
- poszanowanie religii, tradycji i historii;
- pilność i dokładność;
- uczciwość;
- wiara w siebie;
- kultura osobista (słowna postawa).
OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków.
- Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych oraz obywatelskich, kształtowanie postaw patriotycznych.
- Kształtowanie u uczniów i wychowanków umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji, wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole.
- Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie.
- Kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.
- Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi. Motywowanie do zdrowego stylu życia.
- Kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych.
- Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
- Kształtowanie postawy otwartości i tolerancji. Wsparcie rozwoju uczniów niepełnosprawnych w szkole.
- Rozwijanie i wspieranie działalności wolontariatu przez uczniów oraz zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych.
UCZESTNICY I REALIZATORZY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Dyrektor Szkoły:
- dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole
- współpracuje z Samorządem Uczniowskim
- stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego
- ma obowiązek organizowania spotkań szkoleniowych dla nauczycieli, umożliwiać udział w kursach pedagogicznych
- dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły zarówno uczniów jak i pracownikom szkoły (dyżury nauczycielskie, monitoring wejść i wyjść osób wchodzących i wychodzących ze szkoły)
- powinni proponować uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i w domu;
- mają obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego
- mają obowiązek współpracy z kuratorami sądowymi czuwającymi nad programem resocjalizacji uczniów trudnych (w przypadku zgłoszenia przez kuratora takiej potrzeby);
- wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
- udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów;
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji, atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
- odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem, w czasie wycieczek, wyjść itp.;
- inspirowanie nauczycieli i uczniów do twórczych poszukiwań.
Pedagog, pedagog specjalny i psycholog szkolny:
- diagnozują środowisko wychowawcze, w tym stan koordynacji psychicznej uczniów;
- uczestniczą w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów;
- współpracują z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, wsparcia psychologicznego;
- zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej;
- współpracują z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
- wychowawcy prowadzą w różnych formach szkolenia dla rodziców;
- dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów, również tych niedostosowanych społecznie;
- zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów;
- sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami szkoły, a w szczególności: tworzą warunki wspomagające ich rozwój i przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie;
- poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków;
- mają obowiązek kształtować właściwe stosunki między uczniami, opierając je na tolerancji i poszanowaniu godności osoby;
- uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości;
- kształtują umiejętność pracy w zespole, uczą demokratycznego podejmowania decyzji, elastyczności w zachowaniu;
- realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe programu wychowawczego szkoły;
- reprezentuje ogół rodziców szkoły oraz podejmuje działania wspierające proces wychowawczy szkoły;
- współdecyduje o formach pomocy dzieciom oraz ich wypoczynku, współuczestniczy w opracowaniu programu wychowawczego szkoły;
- pozyskuje i gromadzi środki finansowe w celu wspierania działalności szkoły;
- organizuje formy aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły.
Samorząd Uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego i intelektualnego na terenie szkoły i w środowisku lokalnym;
- reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego wobec Dyrekcji i grona pedagogicznego;
- inicjuje działania dotyczące życia uczniów;
- propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji;
- angażuje uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły;
- dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję;
- wyraża za pośrednictwem swojego opiekuna opinię dotyczącą problemów społeczności uczniowskiej;
Rodzice:
- powinni zadbać o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów, proponować im pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i w środowisku;
- mają prawo do poznania zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych w danej klasie i szkole;
- rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.
NORMY I ZACHOWANIA CZŁONKÓW SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ
- zawsze są przygotowani do lekcji;
- przynoszą na zajęcia szkolne książki, zeszyty, przybory;
- systematycznie odrabiają prace domowe;
- nie spóźniają się na lekcje;
- w ciągu tygodnia usprawiedliwiają nieobecności.
Zachowują się kulturalnie i z szacunkiem:
- w szkole słuchają i wykonują polecenia nauczycieli i pracowników szkoły
- odzywają się do innych kulturalnie i z szacunkiem;
- używają słów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam;
- dyskutują kulturalnie, nie przerywają wypowiedzi innych osób;
- pomagają pokrzywdzonym, słabszym, potrzebującym;
- są tolerancyjni wobec innych;
- uznają czyjąś inność (okulary, tusza, wzrost, choroba, niepełnosprawność);
- nie krzyczą i nie używają wulgaryzmów.
Nie stosują przemocy fizycznej, psychicznej i słownej:
- nie biją innych;
- nie namawiają do bicia;
- nie wyłudzają pieniędzy, nie kradną;
- nie wyśmiewają, nie przedrzeźniają, nie przezywają nikogo;
- nie wykonują samosądów;
- nie osądzają nikogo pochopnie i negatywnie;
- nie wyśmiewają uczniów uczących się dobrze i słabo;
- nie izolują nikogo, współpracują ze wszystkimi;
- nie popychają się;
- nie podkładają nóg kolegom i koleżankom;
- nie obmawiają nikogo;
- nie potępiają nikogo;
- kulturalnie zachowują się na terenie szkoły i poza nią;
- szanują.
Swoim zachowaniem, zabawami nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych:
• szanują swoje i cudze zdrowie (nie palą papierosów, nie piją alkoholu, nie zażywają narkotyków);
- nie kołyszą się na krzesłach;
- nie grają w piłkę na korytarzu;
- nie siadają na ławkach w klasie;
- nie trzaskają drzwiami;
- podczas przerw nie wychodzą poza teren szkoły;
- nie przesiadują w toalecie;
- nie rzucają w nikogo różnymi przedmiotami;
- nie rzucają w nikogo kulami śniegowymi, nie nacierają śniegiem.
Szanują sprzęt szkolny, swoją i cudzą własność:
- szanują sprzęt szkolny, tornistry i przybory szkolne własne i kolegów;
- w szatni biorąc kurtki własne, inne pozostawiają na swoich miejscach i nie przeglądają kieszeni;
- nie piszą po stolikach, szafkach, ścianach, murach, ani żadnym innym miejscu nie przeznaczonym do tego celu;
- nie niszczą gazetek;
- nie śmiecą, papiery wrzucają do kosza;
- szanują przyrodę, dbają o zieleń wokół szkoły, w szkole i w miejscu zamieszkania.
Wymienione normy zachowania obowiązują także w kinie, teatrze i na wycieczkach szkolnych oraz w miejscach publicznych.
O złym zachowaniu kolegów informują dorosłych.
W wyniku diagnozy i ewaluacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w roku szkolnym 2023/2024 wyłoniono następujące obszary problemowe:
- niewystarczająca komunikacja interpersonalna i społeczna (spostrzeżenia wychowawców, pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa)
- niska motywacja do nauki (analiza ocen cząstkowych uczniów, spostrzeżenia nauczycieli)
- w niektórych przypadkach nierespektowane są przez uczniów normy społeczne, tym zachowania agresywne uczniów (analiza dzienników wychowawczych i specjalistycznych),
- niewłaściwa organizacja i higiena procesu nauki i czasu wolnego spowodowana m.in. nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, w tym gry komputerowe i media społecznościowe (ankiety, rozmowy z rodzicami, nauczycielami),
- zaburzenia emocjonalne i społeczne uczniów związane z okresem dorastania (spostrzeżenia wychowawców, rodziców i specjalistów szkolnych),
- ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego i wspomaganie indywidualnego rozwoju uczniów (spostrzeżenia rodziców, ankieta),
- problemy dzieci i młodzieży: przemoc słowna, psychiczna (wyniki ankiety ewaluacji, spostrzeżenia nauczycieli, wychowawców, specjalistów szkolnych).
W czerwcu 2023 roku w została przeprowadzona diagnoza funkcjonowania uczniów w środowisku szkolnym i rodzinnym. Badaniem diagnostycznym zostali objęci uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Diagnoza obejmowała także obserwację uczniów i rodziców, ewaluację pracy wychowawców klasowych oraz analizę dokumentacji wychowawców, dziennika pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa.
Czynniki ryzyka:
- zbyt dużo czasu uczniowie poświęcają w Internecie na rozrywkę i gry komputerowe;
- zdarzające się sytuacje przemocy rówieśniczej – agresja słowna i fizyczna;
- sytuacje wykluczania i nietolerancji w grupach klasowych;
- coraz większa labilność emocjonalna wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Czynniki chroniące :
- uczniowie czuje się w szkole bezpiecznie;
- możliwość korzystania przez uczniów i rodziców z pomocy specjalistów szkolnych;
- dostęp do programów profilaktycznych realizowanych w placówce;
- objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów według zaleceń;
- działania o charakterze integracyjnym;
- możliwość uczestnictwa przez uczniów w konkursach szkolnych, zawodach sportowych oraz akcjach charytatywnych.
Rekomendacje do programu wychowawczo-profilaktycznego na bieżący rok szkolny:
- Podnoszenie kompetencji pedagogicznych rodziców w zakresie:
- racjonalnego korzystania przez dzieci z urządzeń cyfrowych ;
- wychowawczej roli rodziny;
- problemy psychiczne i emocjonalne m.in. depresja, lęki, samookaleczenia u dzieci;
- integracja – jak pomóc dziecku budować relacje z rówieśnikami w nowy roku szkolnym;
- motywowanie dziecka do nauki – rola rodzica;
- uzależnienia dzieci i młodzieży.
- Wskazywanie uczniom i rodzicom alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
- Kontynuowanie realizacji programów profilaktycznych zapobiegających uzależnieniom.
- Działania w zakresie wywiązywania się z obowiązków szkolnych przez uczniów (stosować procedury, współpracować z rodzicami, pedagogiem, pedagogiem specjalnym i psychologiem) .
- Nauka norm i zasad właściwego zachowania uczniów na lekcji i w czasie przerw.
- Kontynuowanie rozwijania nawyków w celu ochrony środowiska i klimatu (akcja sprzątanie świata, dbanie o czystość otoczenia, o zieleń itp).
- Wzmocnienie działań wychowawczych w zakresie: przejawów przemocy i kształtowania właściwych postaw - szacunku, empatii, koleżeństwa, przyjaźni, wzajemnej pomocy, tolerancji, akceptacji drugiego człowieka.
- Prowadzenie działań wzmacniających kondycję psychiczną uczniów.
Powyższe rekomendacje zostaną uwzględnione w planach wychowawców klasowych na rok szkolny 2024/2025.
PRZEWIDYWANE EFEKTY DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNYCH
- Uczeń otrzymuje wsparcie i rozwija się w różnych aspektach rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, fizycznego i duchowego.
- Uczeń wyraża potrzebę i chęć działania w grupie rówieśniczej i wykazuje współodpowiedzialność za działanie grupy.
- Uczeń jest świadomy swoich praw i obowiązków, zna formy odmawiania innym i wie, do kogo może się zwrócić o pomoc.
- Uczeń dostrzega wpływ innych osób na kształtowanie jego osobowości i drogi życiowej, potrafi to prawidłowo ocenić. Ma świadomość swoich wad i zalet.
- Uczeń zna zagrożenia związane z życiem w swoim środowisku, rozumie ograniczenia wynikające z jego wieku.
- Uczeń rozumie wagę wyznaczania celów, potrafi je określić i dąży do ich osiągnięcia.
- Uczeń wykorzystuje w praktyce umiejętności nabyte w programach profilaktycznych.
- Uczeń uwrażliwia się i dostrzega potrzeby drugiego człowieka.
- Uczeń potrafi właściwie zachować się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
- Rodzice stosują zasady profilaktyki domowej. Coraz więcej rodziców jest przekonanych, że wychowanie, profilaktyka i współdziałanie ze szkołą - nauczycielami jest drogą do zapobiegania kryzysu w rodzinie.
OBSZARY DZIAŁAŃ PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Obszar I: Adaptacja przedszkolaków i klas I do warunków szkolnych
Obszar II : Rozwój intelektualny ucznia
Obszar III Zachowania agresywne
Obszar IV : Nałogi i uzależnienia
Obszar V: Promocja zdrowego stylu życia
Obszar VI: Wychowanie patriotyczne i obywatelskie
Obszar VII: Czytelnictwo
Obszar VIII: Ochrona zdrowia psychicznego
Obszar I: ADAPTACJA PRZEDSZKOLAKÓW I UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH DO WARUNKÓW SZKOLNYCH
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Wdrażanie dzieci do podjęcia roli ucznia
-Częste rozmowy z rodzicami, dziećmi i uczniami
- Spotkania z psychologiem i pedagogiem szkolnym
Przeprowadzenie lekcji otwartej dla rodziców
nauczyciele,
psycholog, pedagog
Stworzenie dzieciom poczucia bezpieczeństwa
-Dominacja na lekcjach w tym okresie zabaw, gier i sytuacji zadaniowych
- Minimalizowanie negatywnych zachowań związanych z pierwszymi dniami w szkole i przedszkolu
nauczyciel klasy I i nauczyciel oddziałów przedszkolnych
Wyrabianie u uczniów poczucia obowiązku i odpowiedzialności
-Żywy i opiekuńczy stosunek nauczyciela do uczniów wszystkich razem i każdego z osobna.
-Otoczenie najmłodszych dzieci w szkole (przedszkolaków) specjalną troską i uwagą w czasie przerw międzylekcyjnych
-Wycieczka po szkole : zapoznanie ze szkolnymi pomieszczeniami: klasy, sekretariat, gabinet dyrektora i biblioteka, świetlica, sala gimnastyczna,
-Uwrażliwianie uczniów klas starszych na potrzebę zapewniania bezpieczeństwa uczniom klas I
- Wprowadzenie oraz systematyczne i cierpliwe przypominanie uczniom obowiązujących w szkole i na lekcjach reguł i zasad
nauczyciele oddziałów przedszkolnych
nauczyciele uczący
Obszar II :ROZWÓJ INTELEKTUALNY UCZNIA
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Praca z uczniem zdolnym
-Możliwość indywidualnego toku nauczania i programu nauczania
-Przygotowanie do konkursów, olimpiad przedmiotowych
-Prowadzenie kół zainteresowań
-Różnicowanie zadań na lekcji
-Uczniowie jako asystenci
-Konsultacje indywidualne
-Dodatkowe zajęcia z uczniem zdolnym
nauczyciele uczący
Praca z uczniem mającym trudności w nauce
-Współpraca z PPP: sporządzanie opinii o uczniach/ dzieciach w celu skierowania ich na badania do poradni PPP.
-Prowadzenie zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych i rewalidacyjnych
-Organizowanie pomocy koleżeńskiej
-Odrabianie zadań domowych w świetlicy szkolnej
-Indywidualne zajęcia wspomagające rozwój ucznia prowadzone przez szkolnego psychologa i pedagoga.
-Dodatkowe godziny nauczycielskie przeznaczone na konsultacje z uczniem lub rodzicem.
-Logopedyczne badania przesiewowe wśród 5-6latków i w klasie I
wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog szkolny
nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem
psycholog, pedagog
nauczyciele
Logopeda
Praca z uczniem, któremu stan zdrowia uniemożliwia lub utrudnia uczęszczanie do szkoły
-Uczestnictwo w zajęciach indywidualnych
-Udział ucznia w życiu szkoły: godziny wychowawcze, imprezy i uroczystości szkolne
dyrektor, wychowawcy i nauczyciele
Rozwijanie kompetencji informatycznych. Cyfryzacja.
- korzystanie z e-booków, e- ćwiczeń, e- podręczników, flipbooków, sprawdzianów on-line, zdobywanie umiejętności programowania,
- wykorzystywanie w pracy z dziećmi komunikatora Skype oraz aplikacji Teams, Messenger,
nauczyciele
nauczyciele
Obszar II: ZACHOWANIA AGRESYWNE
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Przeciwdziałanie agresji i przemocy.
- Organizowanie spotkań dla uczniów sprawiających problemy wychowawcze i ich rodziców z psychologiem lub pedagogiem szkolnym
- Kierowanie uczniów na badania specjalistyczne w PPP w Mławie
- Organizowanie zajęć na temat agresji, jej przyczyn, skutków i sposobów reagowania na nią
- Kształtowanie umiejętności kontrolowania własnej złości i agresywnych zachowań
- Zapoznanie uczniów i rodziców ze skutkami karnymi stosowania przemocy
- Konsekwentne stosowanie kar za zachowania agresywne
- Zapobieganie zachowaniom niebezpiecznym w czasie imprez okolicznościowych oraz wycieczek szkolnych
- Organizowanie zajęć promujących postawę asertywną
- Wzmożona kontrola dyżurujących nauczycieli w miejscach, w których uczniowie czują się najmniej bezpiecznie
- Współpraca z organizacjami wspierającymi szkołę
psycholog, pedagog
psycholog, pedagog
wszyscy nauczyciele, psycholog, pedagog
wychowawcy
pedagog, psycholog, wychowawcy
wychowawca
nauczyciele
wychowawcy
dyrektor, nauczyciele dyżurujący
Policja
Wyeliminowanie agresji słownej
- szybkie reagowanie na przejawy agresji słownej podczas przerw,
-odnotowywanie w zeszytach uwag tego typu zachowań i informowanie wychowawców,
- pogadanki na godzinach wychowawczych, filmy edukacyjne
wszyscy nauczyciele
Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych
- propagowanie wiedzy o sposobach radzenia sobie z nimi (negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, sztuka odmawiania, dyskusji).
- kształtowanie umiejętności proszenia o pomoc i rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach, które udzielają wsparcia dzieciom.
nauczyciele
wychowawcy
Obszar IV: NAŁOGI I UZALEŻNIENIA
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Ukazywanie negatywnego wpływu przemocy i wulgaryzmów w środkach przekazu i grach komputerowych na postawy społeczne uczniów
- Uświadomienie rodzicom potrzeby kontrolowania tego, co dziecko czyta, ogląda, w jakie gry komputerowe gra
- Ukazywanie negatywnego wpływu uzależnień od telewizji i komputera
- Kształtowanie wiedzy na temat zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z mediów
- Kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;
- Uświadamianie uczniom iż w Internecie nie są anonimowi
-Realizowanie programów profilaktycznych: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”,
-Udział uczniów w akcjach, kampaniach i konkursach o charakterze profilaktycznym: „Kampania Białych Serc”, „Biała wstążka”, ,,Nie pal przy mnie proszę”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Bieg po zdrowie”, „Żyj dobrze”.
- Prelekcje dotyczące cyberprzemocywychowawcy, nauczyciele
wychowawcy, nauczyciele
pedagog
wychowawcy, nauczyciele
wychowawcy
nauczyciele
wychowawca kl.I
nauczyciele
psycholog, pedagog
wychowacy
Prowadzenie systematycznych działań informacyjnych dotyczących zagrożeń związanych z sięganiem po środki uzależniające (narkotyki, dopalacze papierosy, alkohol)
- Dostarczanie wiedzy o konsekwencjach stosowania używek
- Organizowanie zajęć edukacyjnych oraz prelekcji na temat zagrożeń wynikających ze szkodliwości zażywania narkotyków, dopalaczy, alkoholu, papierosów
wychowawcy, nauczyciele
wychowawcy,
pielęgniarka
Kształtowanie postaw asertywnych.
- Doskonalenie technik asertywnych – umiejętność mówienia NIE
- Uczenie podejmowania decyzji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności odmawiania
wychowawcy, nauczyciele
Obszar V: PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Przekazanie wiedzy o zdrowym odżywianiu się
-Realizowanie na zajęciach lekcyjnych tematyki związanej ze racjonalnym odżywianiem się
- Przygotowywanie surówek i sałatek na zajęciach lekcyjnych
- Zapewnienie uczniom posiłku w szkole w ramach programu ,,Gorący posiłek”.
- Uczestnictwo w programach profilaktyczno- edukacyjnych proponowanych przez Sanepid,
- „Bieg po zdrowie”
- „Nie pal przy mnie, proszę”
- „Czyste powietrze”
- „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
- „Żyj dobrze”
wychowawcy, nauczyciele
dyrektor
wychowawcy,
wychowawcy, współpraca z PSSE
w Mławie
Promocja szkolnych i pozaszkolnych form spędzania czasu wolnego.
- Prowadzenie kół zainteresowań
- Organizowanie wycieczek szkolnych
- Zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego
- Organizowanie wyjazdów na basen
wszyscy nauczyciele
wszyscy nauczyciele
wszyscy nauczyciele
nauczyciel W-F, wychowawcy
Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
- Zapoznanie z zasadami zachowania ogólnie przyjętymi w szkole,
- dyżury nauczycielskie podczas przerw międzylekcyjnych,
- omówienie zasad korzystania z komunikacji publicznej,
- pogadanki dot. bezpieczeństwa na drodze,
- konkursy, turnieje wiedzy o ruchu drogowym
- zapoznanie uczniów z zasadami ewakuacji w przypadku zagrożenia
wychowawcy
nauczyciele
nauczyciel świetlicy
policjant, nauczyciele i wychowawcy
nauczyciele przedmiotów
Wyrabianie
nawyków
prawidłowego
czyszczenia zębów.
-Codzienne mycie zębów przez przedszkolaków
- Pogadanki, filmy edukacyjne, spotkanie z pielęgniarką
wychowawca przedszkola
Promocja postaw proekologicznych
- Rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;
- Kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo-skutkowego;
- Uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin;
- Udział w akcji „Sprzątanie Świata”
nauczyciele
wychowawcy
wychowawcy
Wdrażanie do przestrzegania
higieny osobistej. Radzenie sobie z problemami wieku dojrzewania.
Pogadanki z dziećmi na temat:
- dojrzewania płciowego
- problemów okresu dojrzewania
- higieny osobistej
- dostosowania stroju do okoliczności
- dbałość o swój wygląd i estetykę
(rozmowy z wychowawcą, nauczycielem podczas zajęć wychowania do życia w rodzinie)
Na początku roku szkolnego przeprowadzenie spotkania z rodzicami w celu zapoznania ich z treściami omawianymi na zajęciach WDŻ.
wszyscy nauczyciele
dyrektor, n-el WDŻ
Ochrona zdrowia swojego i innych. Motywowanie i egzekwowanie wśród uczniów samodyscypliny w zakresie przestrzegania higieny osobistej w szkole.
- pogadanki z uczniami na godzinach wychowawczych i lekcjach przedmiotowych nt. odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych,
- promowanie potrzeby dezynfekcji, częstego i właściwego mycia rąk i zasad zachowania w obliczu epidemii,
( plakaty w łazienkach szkolnych, na korytarzu, informacje na stronie internetowej szkoły),
nauczyciele, pielęgniarka
nauczyciele
dyrektor
Edukacja zdrowotna w szkole, w tym nauki udzielana pierwszej pomocy
- pogadanki z uczniami na temat konieczności udzielania pierwszej pomocy;
- filmy edukacyjne;
- pokazy instruktażowe z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez osoby kompetentne
- szkolenie przeprowadzone przez OSP w Turzy Małej
- udział w programie ,, Akademia Bezpiecznego Puchatka’’
- przeprowadzenie ewakuacji na terenie szkoły pod kierunkiem OSP w Turzy Małej.
wychowawcy
Obszar VI: WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE I OBYWATELSKIE:
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Budzenie miłości do ojczyzny i poczucia wspólnoty narodowej
-Udział w apelach z okazji rocznic i świąt państwowych np. apel z okazji Święta Niepodległości, Konstytucji 3 maja
-Organizowanie wyjazdów do teatru, muzeum
- Udział w projekcie edukacyjnym „ Poznaj Polskę”, wycieczki z dofinansowania MEiN
-Poznawanie symboli narodowych, ich historii i znaczenia, okazywanie im szacunku (przypominanie o odpowiednim zachowaniu w czasie hymnu)
-Poznawanie historii miejsca zamieszkania, regionu, kraju
wszyscy nauczyciele
wychowawcy
wszyscy nauczyciele
wychowawcy
Pielęgnowanie i tworzenie tradycji szkoły
-Udział i współorganizowanie imprez szkolnych jak: „Dzień Babci i Dziadka”, „Pasowanie pierwszoklasistów”, „Pasowanie na przedszkolaka” „Jasełka”, „Mikołajki”, „Dzień Matki”,
- imprezy organizowane przez SU,
-udział w akcjach charytatywnych jak: Góra grosza, WOŚP
- zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska
wszyscy nauczyciele
opiekun Samorządu Uczniowskiego
Znajomość życia i twórczości poetów literatury dziecięcej i młodzieżowej
-Organizacja konkursów literacko-poetyckich, plastycznych związanych z pisarzami, np. ,,Jesień z poezją”
- „Narodowe czytanie”
wszyscy nauczyciele
nauczyciel biblioteki, nauczyciel języka polskiego
Obszar VII: CZYTELNICTWO
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
Popularyzacja książek i czasopism dla dzieci i młodzieży
-Gabloty szkolne prezentujące wiadomości dotyczące autorów i treści książek /lektur
- Konkursy czytelnicze, zajęcia z wychowawcą, inscenizacje
- Współpraca z wychowawcami klas i nauczycielami języka polskiego:
- „Narodowe czytanie”
- konkursy pięknego czytania
- konkursy recytatorskie
- wybór lektur szkolnych
- Bieżące informowanie rodziców o ilości przeczytanych przez dzieci książek
- Wycieczki do biblioteki szkolnej
wychowawcy, nauczyciele poloniści
wychowawcy, nauczyciele poloniści,
bibliotekarz
bibliotekarz
n - le jęz. polskiego
bibliotekarz
bibliotekarz, wychowawcy
Kształcenie umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej i innych bibliotek
- Włączanie uczniów do pracy biblioteki;
- Prowadzenie zajęć lekcji bibliotecznych w kl. I –VIII oraz grupach przedszkolnych mających na celu propagowanie czytania książek, zapoznanie z regulaminem biblioteki
- Pogadanki dotyczące budowy książki, karty katalogowej, strony tytułowej, encyklopedii słowników, katalogów alfabetycznych i rzeczowych
bibliotekarz
Kształcenie umiejętności korzystania z informacji zawartych w czasopismach dziecięcych i młodzieżowych
- Pogadanki dotyczące wyboru odpowiednich czasopism dostosowanych do wieku
- Lekcje biblioteczne poświęcone czasopismom jako źródeł informacji.
bibliotekarz
nauczyciele poloniści
bibliotekarz
Obszar VIII: Ochrona Zdrowia Psychicznego
Poszerzanie wiedzy uczniów na temat wpływu sytuacji kryzysowej na funkcjonowanie w szkole oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą
Lekcje wychowawcze z udziałem psychologa/pedagoga
Wdrażanie do radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz szukania pomocy
wychowawcy klas,
pedagog szkolny,
pedagog specjalny
Wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej
Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń
wychowawca, psycholog szkolny,
pedagog szkolny
Odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowych relacji w grupie klasowej, poczucia wspólnoty (reintegracja)
Lekcje wychowawcze – gry i zabawy integracyjne, rozmowy, warsztaty
Adaptacja dzieci w środowisku szkolnym; otoczenie opieką i wsparciem dzieci przyjętych do szkoły, pomoc uczniom kl. IV w pokonaniu „progu szkolnego”
Rozwiązywanie problemów wykluczenia i izolacji uczniów w czasie godzin wychowawczych. Zapewnienie każdemu dziecku poczucia bezpieczeństwa
Organizowanie spotkań klasowych, imprez i uroczystości, wyjazdów i wycieczek
Wychowawcy
Pedagog szkolny
Podejmowania interwencji w przypadku stwierdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dziecka.
Wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich na terenie placówki
Przedstawienie założeń Standardów Ochrony Małoletnich uczniom i rodzicom
Wychowawcy
Pedagog specjalny
METODY I FORMY REALIZACJI
Realizacja programu odbywać się będzie w ramach:
- zajęć z wychowawcą
- zajęć wychowania do życia w rodzinie
- zajęć prowadzonych przez podmioty współpracujące ze szkołą ( pedagog, pielęgniarka, psycholog, logopeda, policjant, strażak i inne)
- zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych
- intencjonalnych i okazjonalnych spotkań z rodzicami uczniów w szkole i ich domach
- w ramach edukacji pedagogicznej (pedagogizacja rodziców)
- imprez organizowanych na terenie szkoły
- imprez charytatywnych
EWALUACJA
- Badania ankietowe wśród uczniów, nauczycieli i rodziców /wg potrzeb/
- Nadzór Dyrektora Szkoły Podstawowej w Turzy Małej.
- Sprawozdania z działalności nauczycieli, wychowawców realizujących programy profilaktyczne.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Turzy Małej został przez Radę Pedagogiczną pozytywnie zaopiniowane Uchwałą Rady Pedagogicznej nr … w dniu … września 2024 roku oraz przedstawiony Radzie Rodziców w dniu ………………..
Przewodniczący Rady Pedagogicznej: mgr Iwona Rylska
Przewodniczący Rady Rodziców: …………………………..