Nowa galeria Przedszkolaki sprzątają świat została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Przedszkolaka
Nowa galeria Dzień Przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego
21
rok szkolny 2021/2022
Nowa galeria rok szkolny 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego
15
Zkończenie roku szkolnego 2020/21
Niech rozpoczynający się właśnie wakacyjny czas zostanie najlepiej wykorzystany na odpoczynek od obowiązków szkolnych i nabrania sił do podejmowania kolejnych wyzwań, zarówno przez uczniów jak i nauczycieli i pracowników szkoły.
Na wakacyjny czas Samorząd Uczniowski życzy Wszystkim: dużo słońca, radości i bezpiecznego wypoczynku, abyśmy się wszyscy spotkali we wrześniu, pełni zapału i gotowi do podejmowania nowych wyzwań.
Specjalne życzenia kierujemy do absolwentów naszej szkoły, którzy dzisiaj ją opuszczają, których dalsza ścieżka edukacyjna zaprowadzi w nowe, ciekawe miejsce. Dzisiejsze pożegnanie to nowa szansa, która na pewno zostanie dobrze wykorzystana.
Wycieczka klasy VI nad zalew Ruda
Nowa galeria Wycieczka klasy VI nad zalew Ruda została dodana do albumu fotograficznego
DZIEŃ MATKI
Matka nie musi wszystkiego rozumieć
– wystarczy, żeby kochała i ochraniała.
No i była dumna
Paulo Coelho
Powodzenia na egzaminach
''Wiemy, że trudny czeka Was dzień
Całą swą duszą jesteśmy z Wami.
Trzymamy kciuki mocno!
I wiecie co?
Dacie radę jak zawsze''
Świeta majowe
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2021/22
Witamy. W podanym niżej linku znajduje się wniosek o przyjęcie do przedszkola.
Narodowe czytanie 2020
Po raz dziewiąty 5 września odbyło się “Narodowe Czytanie” klasyki polskiej literatury, organizowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W tegorocznym czytaniu uczestniczyli tylko, ze wzgledu na procedury epidemiologiczne, nauczyciele i uczniowie klas VI,VII i VIII.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Nowy rok szkolny
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice,
Życzymy wszystkim wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów. Niech każdy dzień niesie ze sobą nowe, pouczające doświadczenia, które pozwolą Wam pewnie kroczyć obraną drogą.
Wszystkim Uczniom, a szczególnie tym, którzy w tym roku rozpoczynają swą przygodę z nauką, życzymy, aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, .
Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom życzymy, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję zawodową, osobistą i uznanie otoczenia.
Rodzicom zaś życzymy, cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.
Funkcjonowanie szkoły w czasie pandemii COVID-19
RODZICU pamiętaj o twoich obowiązkach wynikających z
wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 05 sierpnia 2020 r. wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice/opiekunowie dezynfekują dłonie przy wejściu lub zakładają rękawiczki ochronne oraz zakrywają usta i nos.
- Obecność osób z zewnątrz zostaje ograniczona do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach. Zaleca się uprzedni kontakt telefoniczny lub mailowy w celu umówienia spotkania.
Niezastosowanie się do wytycznych GIS może skutkować konsekwencjami prawnymi
Art. 54. Kodeks Wykroczeń
Art. 116. Kodeks Wykroczeń
Art. 161. Kodeks Karny
Art. 165. Kodeks Karny
Art. 15zzzn. Szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Procedura bezpiecznego pobytu dziecka w szkole
Rekrutacja do przedszkola
W związku z napływającymi wnioskami, okres rekrutacji do przedszkola przedłużamy do 25.08.2020 r. Za niedogodności przepraszamy.
Pozdrawiam,
Iwona Rylska -dyrektor szkoły
Informujemy, że rozpoczęła się rekrutacja do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Turzy Małej na rok szkolny 2020/21. Poniżej znajdują się kryteria wraz z wytycznymi. Wnioski prosimy przesyłać tylko drogą e-mailową na adres przedszkole1215@wp.pl.
Nominacja #Gaszynchallange.
Dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom Banku Spółdzielczego w Lipowcu Kościelnym za nominację do #Gaszynchallange.
Zbieramy pieniążki dla Martynki Truszczyńskiej podopiecznej fundacji "Zdążyć z pomocą".
Nominujemy:
GCKSiR W Lipowcu Kościelnym, Koło Gospodyń Wiejskich w Turzy Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Bogurzynie
Super absolwentka naszej szkoły
Katarzyna Szafraniec to pierwsza w historii szkoły uczennica, która uzyskała średnią ocen 6.0 z przedmiotów nauczania i wzorowe zachowanie.Brała udział w licznych konkursach o różnym zasięgu, od gminnych po ogólnopolskie.
Była stypendystką Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kasia to najbardziej odpowiedzialna uczennica w trakcie zdalnego nauczania.
Życzymy ci dalszych sukcesów, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz udanego startu w dorosłe życie.
Zasady bezpieczeństwa na wakacje
Musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem, czyli częsta dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie zatłoczonych miejsc. Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa, aby i te wakacje były udane.
Zakończenie roku szkonego
Drodzy uczniowie.
Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego i niesamowicie trudnego roku szkolnego.
Życzymy Wam niezapomnianych wakacji, spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo. Do zobaczenia we wrześniu.
Pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły składamy podziękowania za całoroczną pracę, za wielką cierpliwość, niesłychaną wyrozumiałość i ogromny trud włożony w kształtowanie dzieci.
Archiwum Aktualności